Jaka jest różnica między adwokatem a prawnikiem?

Redakcja

18 czerwca, 2024

Pojęcie adwokat i prawnik na ogół traktowane są jako synonimy. Warto jednak wiedzieć, że nie są to określenia do końca tożsame, co ma duże znaczenie z punktu widzenia świadczonych usług prawnych. Z naszego artykułu dowiesz się, jaka jest różnica pomiędzy adwokatem a prawnikiem, co pozwoli Ci znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Kim jest prawnik?

Prawnik to absolwent studiów prawniczych, który posiada szeroką wiedzę dotyczącą wielu dziedzin prawa. Na ogół specjalizuje się on w jakiejś dziedzinie. Może być fachowcem z zakresu prawa rodzinnego, karnego, prawa pracy oraz każdej innej specjalizacji. Co więcej, jest to osoba, która może wykonywać swój zawód w wielu instytucjach czy firmach, świadcząc usługi związane z doradztwem prawnym. Niektórzy prawnicy to również nauczyciele akademiccy. Podstawową kwestią różnicującą ich od adwokatów jest fakt, że nie reprezentują klientów przed sądem. Nie każdy prawnik jest zatem adwokatem.

Po pomoc do prawnika najlepiej się zgłosić, kiedy potrzebna jest porada dotycząca kwestii prawnych, doradztwo w sprawach biznesowych lub też pomoc w negocjacjach. Oprócz tego pomoże on w interpretacji obowiązujących przepisów oraz we wszelkich kwestiach prawnych, które nie wymagają reprezentowania przed sądem.

Kim jest adwokat?

Adwokat to również absolwent studiów prawniczych, który oprócz tego ukończył różnorodne szkolenia, a przede wszystkim zdał egzamin adwokacki, który uprawnia go do reprezentowania klientów przed sądem. Oprócz tego dokładnie tak samo jak prawnik zajmuje się doradztwem prawnym w wielu dziedzinach, a także może prowadzić mediacje i negocjacje. Każdy adwokat jest zatem prawnikiem, jednak zakres jego działań jest szerszy. Z tego powodu adwokat lepiej reprezentuje interesy swoich klientów, zatem warto się do niego zwrócić w sytuacji, kiedy kwestie prawne są skomplikowane i wymagają pomocy osoby z doświadczeniem i uprawnieniami. Skutecznie będzie on dbał o sprawy swoich klientów oraz dostarczy im gruntownej wiedzy prawnej.

Jak wybrać dobrego adwokata?

Aby znaleźć dobrego adwokata, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie zawodowe oraz sprawy, jakie ma na swoim koncie. Pomocne mogą być także rekomendacje osób, które korzystały z jego usług. Bardzo istotne jest także, aby specjalista posiadał wiedzę dotyczącą dziedziny prawa w interesującym klienta obszarze. Adwokaci specjalizują się w prawie rodzinnym i spadkowym oraz w prawie karnym. W zakres ich usług wchodzi również prawo pracy, nieruchomości, handlowe, a także wszelkie inne dziedziny. Z tego powodu warto zwrócić się do specjalisty, który ma największe doświadczenie w sprawach, z którymi zmaga się klient.

Podsumowując, różnica pomiędzy prawnikiem i adwokatem jest niewielka. Obaj specjaliści mają gruntowną wiedzę prawniczą, jednak tylko adwokat może reprezentować klientów przed sądem. Z tego powodu warto zwrócić się do niego, jeśli jest taka konieczność. W przypadku chęci uzyskania porady lub interpretacji przepisów, na ogół wystarczające są usługi prawnika.

Zapraszamy po więcej informacji: Adwokat Gdańsk.

Materiał promocyjny.

Polecane: