Piotr Pogon (ur. 18 lipca 1967 w Krakowie) - polski biegacz charytatywny, mówca motywacyjny, animator sportu i działań charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest maratończykiem, triathlonistą i konsultantem ds. społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Absolwent pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, studiów podyplomowych z zakresu Public Relations w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz ekonomii społecznej w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Piotr Pogon przez wiele lat walczył z rakiem (w tym z guzem gardła, resekcją płuca i postępującą utratą słuchu), zanim stał się pierwszą osobą bez płuca, która ukończyła zawody triathlonowe Ironman w Kalmar w sierpniu 2012 roku. Powtórzył ten wyczyn w Ironman Triathlon Zurich w 2014 roku. Brał udział w wyprawach na Koronę Szczytów Ziemi, w tym Kilimandżaro ( dwukrotnie - 2008 i 2011), Elbrus (2009), Mount Kenya, Aconcaga (2011) i Denali (2018).
Brał udział w wielu krajowych maratonach i biegach górskich, m.in. w 80 km bieszczadzkim "Biegu Rzeźnika", Półmaratonie Kilimandżaro w Tanzanii, Tokyo Marathon, Berlin Marathon, Marine Corps Marathon, Lewa Marathon. Był alpejczykiem, który w latach 1989-1991 zdobył srebrne medale Akademickich Mistrzostw Polski w slalomie gigancie. W 2009 roku dokonał skoku ze spadochronem z wysokości 5300 m n.p.m. na zboczu Elbrusa.
Jako lider zespołu w latach 2004-2008 pracował w Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" w Krakowie, gdzie odpowiadał za fundraising i PR. Współtworzył pierwszą w Polsce spółdzielnię mieszkaniową dla osób z niepełnosprawnością Venus w Krakowie w 1994 i 1995 roku. Od czerwca 2014 roku do chwili obecnej pełnię funkcję wiceprezesa Fundacji "Śmigło Życia" w Wieliczce. Fundację Piotra Pogona "Drabina" założył w 2001 roku, funkcjonował jako jej koordynator i fundator. Od czerwca 2014 roku w Fundacji Dorastaj z Nami, której organizatorem jest Fundacja pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prowadzona jest ogólnopolska akcja stypendialna dla dzieci polskich żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie.
Nagrodę National Geographic "Traveler" w kategorii Wyczyn Roku 2011 otrzymał za zdobycie Aconcagui (6962 m n.p.m.), najwyższego szczytu Ameryki Południowej, wraz z niewidomym Łukaszem Żelechowskim, za wyprawę rowerową Rak'n'Rolling 5000 km na Zwrotnik Raka za inicjatywę społeczną.
W 2012 roku był również nominowany do nagrody National Geographic "Traveler" za inicjatywę społeczną. Był nominowany do nagrody Laur Magellana w kategorii "Magellan Roku 2014", a także do plebiscytu Gazety Krakowskiej na Osobowość Roku 2016 w kategorii "Działalność społeczna i charytatywna."
Został wyróżniony nagrodą "Primus inter pares" w edycji 2017 przez Ergo Pro. Kapituła "Krakowa bez barier" przyznała mu nagrodę Hermesa za "Osobowość Roku 2018".
Nagroda zostanie przyznana ekonomiście, który wniósł największy wkład w ciągu roku. Komitet Noblowski ogłosił, że będzie dwóch laureatów - w kategorii nauk ekonomicznych. Według komitetu, nagrodę otrzyma dwóch ekonomistów, którzy wykonali ważną pracę na temat roli ekonomii behawioralnej w podejmowaniu decyzji.
Czy masz świetny pomysł na biznes, ale nie masz know-how, aby przekształcić go w firmę? Napisanie biznesplanu
WięcejZarządzanie kontami staje się coraz ważniejszą rolą w działach marketingu, napędzaną przez zwiększony nacisk n
WięcejIstnieje wiele kanałów sprzedaży online, które można wykorzystać do sprzedaży swoich produktów online. Możesz
WięcejO ile nie żyjesz pod kamieniem przez ostatni rok lub tak, prawdopodobnie będziesz świadomy, że sztuczna inteli
WięcejJak stać się przedsiębiorczym? Porady dla początkujących Możesz pomyśleć, że to pytanie jest retoryc
WięcejWejście firmy na giełdę – jakie są ryzyka? Wejście na giełdę jest ryzykownym posunięciem, ponieważ f
Więcej