Jak przygotować się do pisania biznesplanu?

Redakcja

16 stycznia, 2024

Czy masz świetny pomysł na biznes, ale nie masz know-how, aby przekształcić go w firmę? Napisanie biznesplanu jest kluczem do uzyskania finansowania, partnerów i współpracowników. Ten dokument pomoże Ci przeanalizować potencjalne możliwości, zarządzać ryzykiem i ustawić swój biznes tak, aby miał jak największe szanse na sukces. Oto wskazówki, jak przygotować się do pisania biznesplanu.

Jakie elementy powinien zawierać biznesplan?

To tylko kilka z elementów, które powinieneś zawrzeć w biznesplanie:

  • Streszczenie – Jest to Twoje pierwsze wprowadzenie do czytelnika. Celem streszczenia jest sprzedanie twojego biznesu – całego biznesu – zajętemu inwestorowi, który prawdopodobnie nie przeczyta reszty dokumentu. Choć z czasem możesz zmieniać treść tej sekcji, nie zmieniaj tytułu. Zawsze powinno to być „Streszczenie”.
  • Opis firmy – Ta sekcja powinna mieć 2-3 strony i powinna krótko opisywać firmę, jej historię i misję/cel. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące założycieli/właścicieli.
  • Analiza rynku/branży – Ta sekcja powinna zawierać informacje o obecnym i przyszłym stanie branży, w której działa Twoja firma. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące zapotrzebowania na Twój produkt lub usługę.
  • Analiza konkurencji – Ta sekcja powinna zawierać szczegóły dotyczące innych firm w Twojej branży, ich mocnych, słabych stron, szans i zagrożeń (zwanych „czterema rogami” branży).
  • Strategia marketingowa – Ta sekcja powinna zawierać szczegóły dotyczące tego, jak planujesz wprowadzić na rynek swój produkt lub usługę. Powinna również zawierać wszelkie plany marketingowe mające na celu budowanie rozpoznawalności marki.
  • Plan zasobów ludzkich – Ta część powinna zawierać szczegóły dotyczące sposobu rekrutacji, szkolenia i utrzymania pracowników. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego, planów emerytalnych i świadczeń pracowniczych.
  • Operacje – Ta część powinna zawierać szczegóły dotyczące miejsca, w którym planujemy prowadzić działalność i rodzaju obiektu, który planujemy wykorzystać. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące wszelkiego sprzętu, który planujemy używać, a także koszty mediów i ubezpieczenia.
  • Plan zarządzania – Ta sekcja powinna zawierać szczegóły dotyczące zespołu zarządzającego, ich doświadczenia, wykształcenia i wszelkich CV, które mają w aktach. Powinien również zawierać role każdego z członków zespołu, jak również ich indywidualne cele.
  • Prognozy finansowe – Ta część powinna zawierać szczegóły dotyczące przewidywanych kosztów rozpoczęcia i prowadzenia działalności. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące wszystkich źródeł dochodu.
biznes plan

Jak oszacować ryzyko w biznesplanie?

Chociaż biznesplany mają nakreślać najlepszy scenariusz, to muszą również nakreślać ryzyko. Ważne jest, aby być realistą co do tego, jak Twój biznes będzie funkcjonował: Jakie są słabe strony tego planu? Co może pójść nie tak? Jak planujesz radzić sobie z potencjalnymi problemami? Bądź tak dokładny, jak to tylko możliwe, nakreślając następujące elementy:

  • Kim są twoi konkurenci? Jak Twoja firma będzie się wyróżniać na tle innych?
  • Jaka jest wielkość rynku i jak dużą jego część spodziewasz się uchwycić?
  • Jakie są bariery wejścia na ten rynek?
  • W jaki sposób Twój produkt lub usługa odróżnia się od konkurencji?
  • Czy znasz swojego klienta?

Finansowe zabezpieczenie dla firm, czyli mikrofaktoring

Mikrofaktoring to doskonałe rozwiązanie dla start-upów i mikroprzedsiębiorstw, które często borykają się z problemem opóźnionych płatności od kontrahentów. Dzięki niemu firmy mogą szybko uzyskać dostęp do środków finansowych, co pozwala im na utrzymanie płynności finansowej i uniknięcie zatorów płatniczych. W szczególności dla młodych przedsiębiorstw, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, mikrofaktoring stanowi skuteczny sposób na szybkie finansowanie bieżącej działalności bez konieczności zaciągania tradycyjnych kredytów. Ponadto, korzystanie z mikrofaktoringu minimalizuje ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów, ponieważ odpowiedzialność za odzyskiwanie należności spada na firmę faktoringową.

Materiał promocyjny.

Polecane: