Jak zostać skutecznym account managerem

Zostań skutecznym Account Managerem

Account manager

Zarządzanie kontami staje się coraz ważniejszą rolą w działach marketingu, napędzaną przez zwiększony nacisk na wymierne wyniki, jak również na wgląd w stronę popytu. To, co kiedyś było funkcją wsparcia, teraz jest kluczowym graczem w napędzaniu przychodów i strategii generowania leadów dla marek. W tym wpisie analizujemy tajniki tego, co trzeba zrobić, aby zostać skutecznym account managerem.

Czym zajmuje się account manager?

Podstawowym zadaniem account managera jest upewnienie się, że klienci firmy są zadowoleni i otrzymują wszystko, czego potrzebują od relacji z marką. Ale co to dokładnie oznacza? Głównym obowiązkiem account managera jest zwiększanie przychodów firmy. Często jednak odbywa się to we współpracy z zespołami sprzedaży, które mają inny cel. Te dwa zespoły mogą również mieć różne metryki, które wykorzystują do mierzenia sukcesu, więc jasne zrozumienie wzajemnych celów i sposobu pracy każdego działu jest niezbędne.

Account Managerowie muszą również rozumieć produkt lub usługę oferowaną przez ich firmę. W ten sposób mogą lepiej zrozumieć, jakie są potrzeby i punkty krytyczne klientów oraz jak można je najlepiej wspierać.

Najlepszy sposób na zarządzanie klientami

Najważniejszym czynnikiem podczas zarządzania klientami jest upewnienie się, że klienci są zadowoleni i pozostaną zadowoleni. Aby to zrobić, account managerowie powinni umieścić swoich klientów w centrum każdej decyzji, którą podejmują. Oto kilka sposobów, aby to osiągnąć:

  • Upewnij się, że rozumiesz swoich klientów i ich biznes. Zanim zaczniesz pomagać, musisz wiedzieć, z kim pracujesz i jak działa. Jeśli klient prosi o coś, co jest niestandardowe, musisz zrozumieć jego powody.
  • Bądź przejrzysty i uczciwy. Jeśli coś pójdzie nie tak, upewnij się, że zostanie to zakomunikowane klientowi tak szybko, jak to możliwe. Jeśli nie możesz udzielić im jasnej odpowiedzi, powiedz o tym. Lepiej jest być otwartym i szczerym w tej kwestii, niż milczeć i pozwolić, aby problem narastał.
  • Wybierz właściwe rozwiązanie dla problemu klienta. Jeśli klient o coś prosi, a Ty nie wiesz, jak rozwiązać jego problem, powiedz o tym. Być może nie będziesz w stanie rozwiązać problemu od razu, ale przynajmniej dasz mu znać, że rozumiesz problem i znajdziesz rozwiązanie.
account manager zadania

Najważniejsze umiejętności dla account managera

Account managerowie powinni być strategicznymi myślicielami. Powinni być w stanie zrozumieć duży obraz firmy jako całości, ale jednocześnie znać swoich konkretnych klientów na wylot. Oto kilka umiejętności, które warto rozwijać, zanim wejdzie się w tę dziedzinę:

  • Umiejętności analityczne. Skuteczny account manager powinien być w stanie spojrzeć na sytuację i zobaczyć jej różne części. Jakie są różne metryki i cele, na których skupia się każdy dział? Jak można je dopasować i zsynergizować?
  • Umiejętności budowania relacji. Zadaniem account managera jest budowanie relacji nie tylko z klientami, ale także z innymi działami i współpracownikami. Wymaga to doskonałych umiejętności słuchania. Należy być w stanie usłyszeć, co inni mają do powiedzenia, rozszyfrować, co mają na myśli i odpowiednio zareagować.
  • Umiejętności komunikacyjne. Jasna, pozytywna komunikacja jest niezbędna w każdej pracy. Kierownik konta powinien być w stanie kierować swoimi współpracownikami i klientami w taki sposób, aby wszyscy byli na tej samej stronie i zaangażowani w dany projekt.

Ostatnio dodane

Account manager

Ubrania, które podkreślają charakter - jak powinien być ubrany manager?

Elegancki w garniturze, stylowy w marynarce, a może casual w jeansach? Czym powinien charakteryzować się ubiór…

Więcej
Account manager

Jak przygotować się do pisania biznesplanu?

Czy masz świetny pomysł na biznes, ale nie masz know-how, aby przekształcić go w firmę? Napisanie biznesplanu …

Więcej
Account manager

Jakie są najważniejsze elementy handlu internetowego?

Istnieje wiele kanałów sprzedaży online, które można wykorzystać do sprzedaży swoich produktów online. Możesz …

Więcej
Account manager

Jak sztuczna inteligencja może wesprzeć biznes?

O ile nie żyjesz pod kamieniem przez ostatni rok lub tak, prawdopodobnie będziesz świadomy, że sztuczna inteli…

Więcej
Account manager

Pożądane cechy przedsiębiorcy

Jak stać się przedsiębiorczym? Porady dla początkujących Możesz pomyśleć, że to pytanie jest retoryc…

Więcej