Jak przygotować się do pisania biznesplanu?

Przygotowanie do biznesplanu

biznesplan

Czy masz świetny pomysł na biznes, ale nie masz know-how, aby przekształcić go w firmę? Napisanie biznesplanu jest kluczem do uzyskania finansowania, partnerów i współpracowników. Ten dokument pomoże Ci przeanalizować potencjalne możliwości, zarządzać ryzykiem i ustawić swój biznes tak, aby miał jak największe szanse na sukces. Oto wskazówki, jak przygotować się do pisania biznesplanu.

Jakie elementy powinien zawierać biznesplan?

To tylko kilka z elementów, które powinieneś zawrzeć w biznesplanie:

 • Streszczenie - Jest to Twoje pierwsze wprowadzenie do czytelnika. Celem streszczenia jest sprzedanie twojego biznesu - całego biznesu - zajętemu inwestorowi, który prawdopodobnie nie przeczyta reszty dokumentu. Choć z czasem możesz zmieniać treść tej sekcji, nie zmieniaj tytułu. Zawsze powinno to być "Streszczenie".
 • Opis firmy - Ta sekcja powinna mieć 2-3 strony i powinna krótko opisywać firmę, jej historię i misję/cel. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące założycieli/właścicieli.
 • Analiza rynku/branży - Ta sekcja powinna zawierać informacje o obecnym i przyszłym stanie branży, w której działa Twoja firma. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące zapotrzebowania na Twój produkt lub usługę.
 • Analiza konkurencji - Ta sekcja powinna zawierać szczegóły dotyczące innych firm w Twojej branży, ich mocnych, słabych stron, szans i zagrożeń (zwanych "czterema rogami" branży).
 • Strategia marketingowa - Ta sekcja powinna zawierać szczegóły dotyczące tego, jak planujesz wprowadzić na rynek swój produkt lub usługę. Powinna również zawierać wszelkie plany marketingowe mające na celu budowanie rozpoznawalności marki.
 • Plan zasobów ludzkich - Ta część powinna zawierać szczegóły dotyczące sposobu rekrutacji, szkolenia i utrzymania pracowników. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego, planów emerytalnych i świadczeń pracowniczych.
 • Operacje - Ta część powinna zawierać szczegóły dotyczące miejsca, w którym planujemy prowadzić działalność i rodzaju obiektu, który planujemy wykorzystać. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące wszelkiego sprzętu, który planujemy używać, a także koszty mediów i ubezpieczenia.
 • Plan zarządzania - Ta sekcja powinna zawierać szczegóły dotyczące zespołu zarządzającego, ich doświadczenia, wykształcenia i wszelkich CV, które mają w aktach. Powinien również zawierać role każdego z członków zespołu, jak również ich indywidualne cele.
 • Prognozy finansowe - Ta część powinna zawierać szczegóły dotyczące przewidywanych kosztów rozpoczęcia i prowadzenia działalności. Powinna również zawierać szczegóły dotyczące wszystkich źródeł dochodu.
biznes plan

Jak oszacować ryzyko w biznesplanie?

Chociaż biznesplany mają nakreślać najlepszy scenariusz, to muszą również nakreślać ryzyko. Ważne jest, aby być realistą co do tego, jak Twój biznes będzie funkcjonował: Jakie są słabe strony tego planu? Co może pójść nie tak? Jak planujesz radzić sobie z potencjalnymi problemami? Bądź tak dokładny, jak to tylko możliwe, nakreślając następujące elementy:

 • Kim są twoi konkurenci? Jak Twoja firma będzie się wyróżniać na tle innych?
 • Jaka jest wielkość rynku i jak dużą jego część spodziewasz się uchwycić?
 • Jakie są bariery wejścia na ten rynek?
 • W jaki sposób Twój produkt lub usługa odróżnia się od konkurencji?
 • Czy znasz swojego klienta?

Jak opisać firmę w biznesplanie?

Ostatnio dodane

biznesplan

Ubrania, które podkreślają charakter - jak powinien być ubrany manager?

Elegancki w garniturze, stylowy w marynarce, a może casual w jeansach? Czym powinien charakteryzować się ubiór…

Więcej
biznesplan

Jak zostać skutecznym account managerem

Zarządzanie kontami staje się coraz ważniejszą rolą w działach marketingu, napędzaną przez zwiększony nacisk n…

Więcej
biznesplan

Jakie są najważniejsze elementy handlu internetowego?

Istnieje wiele kanałów sprzedaży online, które można wykorzystać do sprzedaży swoich produktów online. Możesz …

Więcej
biznesplan

Jak sztuczna inteligencja może wesprzeć biznes?

O ile nie żyjesz pod kamieniem przez ostatni rok lub tak, prawdopodobnie będziesz świadomy, że sztuczna inteli…

Więcej
biznesplan

Pożądane cechy przedsiębiorcy

Jak stać się przedsiębiorczym? Porady dla początkujących Możesz pomyśleć, że to pytanie jest retoryc…

Więcej