Znamy nominowanych do nagrody

Redakcja

11 stycznia, 2024

Piotr Pogon

Piotr Pogon (ur. 18 lipca 1967 w Krakowie) – polski biegacz charytatywny, mówca motywacyjny, animator sportu i działań charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest maratończykiem, triathlonistą i konsultantem ds. społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Absolwent pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, studiów podyplomowych z zakresu Public Relations w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz ekonomii społecznej w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Piotr Pogon przez wiele lat walczył z rakiem (w tym z guzem gardła, resekcją płuca i postępującą utratą słuchu), zanim stał się pierwszą osobą bez płuca, która ukończyła zawody triathlonowe Ironman w Kalmar w sierpniu 2012 roku. Powtórzył ten wyczyn w Ironman Triathlon Zurich w 2014 roku. Brał udział w wyprawach na Koronę Szczytów Ziemi, w tym Kilimandżaro ( dwukrotnie – 2008 i 2011), Elbrus (2009), Mount Kenya, Aconcaga (2011) i Denali (2018). Brał udział w wielu krajowych maratonach i biegach górskich, m.in. w 80 km bieszczadzkim „Biegu Rzeźnika”, Półmaratonie Kilimandżaro w Tanzanii, Tokyo Marathon, Berlin Marathon, Marine Corps Marathon, Lewa Marathon. Był alpejczykiem, który w latach 1989-1991 zdobył srebrne medale Akademickich Mistrzostw Polski w slalomie gigancie. W 2009 roku dokonał skoku ze spadochronem z wysokości 5300 m n.p.m. na zboczu Elbrusa. Jako lider zespołu w latach 2004-2008 pracował w Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Krakowie, gdzie odpowiadał za fundraising i PR. Współtworzył pierwszą w Polsce spółdzielnię mieszkaniową dla osób z niepełnosprawnością Venus w Krakowie w 1994 i 1995 roku. Od czerwca 2014 roku do chwili obecnej pełnię funkcję wiceprezesa Fundacji „Śmigło Życia” w Wieliczce. Fundację Piotra Pogona „Drabina” założył w 2001 roku, funkcjonował jako jej koordynator i fundator. Od czerwca 2014 roku w Fundacji Dorastaj z Nami, której organizatorem jest Fundacja pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prowadzona jest ogólnopolska akcja stypendialna dla dzieci polskich żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie.
piotr pagon laureat

Nagrody i wyróżnienia

Nagrodę National Geographic „Traveler” w kategorii Wyczyn Roku 2011 otrzymał za zdobycie Aconcagui (6962 m n.p.m.), najwyższego szczytu Ameryki Południowej, wraz z niewidomym Łukaszem Żelechowskim, za wyprawę rowerową Rak’n’Rolling 5000 km na Zwrotnik Raka za inicjatywę społeczną. W 2012 roku był również nominowany do nagrody National Geographic „Traveler” za inicjatywę społeczną. Był nominowany do nagrody Laur Magellana w kategorii „Magellan Roku 2014”, a także do plebiscytu Gazety Krakowskiej na Osobowość Roku 2016 w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna.” Został wyróżniony nagrodą „Primus inter pares” w edycji 2017 przez Ergo Pro. Kapituła „Krakowa bez barier” przyznała mu nagrodę Hermesa za „Osobowość Roku 2018”.

Kto otrzyma nagrodę ekonomiczną?

Nagroda zostanie przyznana ekonomiście, który wniósł największy wkład w ciągu roku. Komitet Noblowski ogłosił, że będzie dwóch laureatów – w kategorii nauk ekonomicznych. Według komitetu, nagrodę otrzyma dwóch ekonomistów, którzy wykonali ważną pracę na temat roli ekonomii behawioralnej w podejmowaniu decyzji.

Polecane:

O konkursie

O konkursie

Konkurs biznesowy to wydarzenie, w którym uczestnicy...