Jak wygląda konserwacja i naprawa linii energetycznych?

Redakcja

3 marca, 2025

Prace przeprowadzane w obrębie linii energetycznych są niezbędne dla utrzymania ciągłości zasilania gospodarstw domowych na wybranym obszarze. Działania te dzielimy na prace o charakterze profilaktycznym, czyli konserwacyjnym, a także na prace naprawcze, które skutkują usunięciem bieżących usterek.

Na czym polega konserwacja linii energetycznych?

Podejmowane czynności konserwacyjne mają na celu wyeliminować ryzyko awarii. Polegają one m.in. na przeprowadzaniu regularnych inspekcji (z gruntu lub za pomocą podnośników, lub dronów), a także na monitorowaniu parametrów pracy linii, takich jak m.in. temperatura. Dzięki temu łatwiej wykryć miejsca, w których ryzyko wystąpienia potencjalnej awarii wzrasta.

W ramach konserwacji wykorzystuje się też regularne pomiary natężenia i napięcia prądu, a także rezystancji izolacji i stanu samych izolatorów. Do działań konserwacyjnych zalicza się również:

  • czyszczenie i smarowanie elementów wchodzących w skład linii energetycznych,
  • zabezpieczenie elementów metalowych specjalnymi powłokami antykorozyjnymi,
  • modernizowanie linii poprzez wymianę zużytych komponentów na nowe.

Konserwacja linii jest procesem długotrwałym, ale pozwala na utrzymanie linii w należytym stanie technicznym i ograniczenie kosztów związanych z jej ewentualnym zabezpieczaniem i naprawą.

Prace naprawcze na liniach energetycznych – zakres i przebieg

W ramach prac naprawczych usuwa się bieżące awarie, takie jak np. mechaniczne uszkodzenia przewodów lub izolatorów oraz słupów energetycznych. Zakres podejmowanych prac wymaga najczęściej odłączenia zasilania docierającego do określonej grupy użytkowników lub – jeśli budowa linii napowietrznych na to pozwala – jego przekierowanie za pomocą odrębnej infrastruktury.

Prace naprawcze, którym poddawane są linie energetyczne, można podzielić na kilka etapów:

  • identyfikację awarii,
  • przekazanie informacji na temat uszkodzeń do operatora sieci,
  • przygotowanie do prac naprawczych poprzez wyłączenie zasilania i wyznaczenie strefy bezpieczeństwa,
  • wykonanie naprawy poprzez montaż nowych przewodów, izolatorów, słupów itd.

Większość awarii obejmujących linie energetyczne jest skutkiem trudnych do przewidzenia zdarzeń (np. zniszczeń dokonanych na skutek czynników pogodowych). Jeśli do nich dojdzie, ekipa naprawcza musi jak najszybciej przeanalizować sytuację na miejscu, a także – jeśli to możliwe – przedstawić w informacji zwrotnej do operatora szczegółowe założenia dotyczące napraw (np. czas, miejsce, zakres itd.). Naprawy, o których mowa często obejmują również dodatkowe prace, takie jak np.:

  • usunięcie powalonych drzew,
  • demontaż i montaż stanowiska słupowego,
  • naprawa pozostałej infrastruktury.

Firma alterga.com to podmiot, który zajmuje się realizacją prac naprawczych (w tym nagłych) oraz konserwacyjnych w obrębie danej linii energetycznej.

Artykuł partnera.

Polecane: